Cykl METRO obrazy

Cykl METRO

Piotr Czajkowski / 1973 r. / jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie od 1999 roku pracuje jako wykładowca. W roku 2020 uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Przedmiotem rozprawy habilitacyjnej był cykl obrazów i rysunków METRO. Cykl ten artysta rozpoczął w 2012 roku.
Tytułowe hasło cyklu jest istotnym kluczem do zrozumienia zastosowanej przez artystę metafory, którą nazywa „czytaniem miasta”. Paryż to także, a może nawet przede wszystkim, złożony organizm tętniący labiryntami ulic, placów i parków, wypełnionych mówiących wszystkimi językami świata mieszkańców i turystów. Ujęcie tak wielowymiarowego, złożonego desygnatu wymagało wypracowania szczególnych środków wyrazu, zastosowania medium pozwalającego na przekazanie w ograniczonej przestrzeni płaskiego obrazu godnej tego zjawiska metafory.
Obrazy i rysunki z cyklu „Metro” mają bardzo indywidualny, unikalny charakter. Odbiorca znajdzie w nich zarówno głęboki namysł bliski medytacji, jak i lekkość typową dla pospiesznych notatek z podróży. Artysta tak tłumaczy metaforyczny charakter cyklu: „Metro to podróż. Całe nasze życie jest podróżą. Nieustannie kroczymy w różnych kierunkach. Dążymy do szczęścia, miłości, spełnienia. Nasze spotkania z ludźmi, ważne sytuacje, zmiany życiowe są kolejnymi punktami na trasie tej podróży, są jak stacje metra. Tu wsiadamy, tam wysiadamy, przesiadamy się i jedziemy dalej… Moje prace symbolizują wędrówkę w głąb siebie, w przeszłość i przyszłość, nie zapominając o teraźniejszości. W tej wędrówce nic nie jest oczywiste, wiele pozostaje przed nami ukryte.
Prace Czajkowskiego znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, Niemczech, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Japonii i USA.
Premierowa odsłona cyklu „Metro” odbyła się w Alliance Francaise w Łodzi w 2013 roku. Artysta swoje prace pokazywał kolejno na licznych prestiżowych wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Salon Des Beaux Arts w Carrousel du Louvre w Paryżu i na wystawie Art Capital, Grand Palais, Salon des Artistes Independants Comparainsons w Paryżu. Brał też udział w ważnych dla świata sztuki wydarzeniach, takich jak Spectrum Miami / Art Basel, Dekumo Stuttgart czy Warszawskie Targi Sztuki.
#pc_czajkowski

„Sztuka Piotra Czajkowskiego staje w obronie tego ducha awangardy i dziś, w drugiej dekadzie XXI wieku. Podobnie jak jego poprzednicy, twórczość tego artysty pobudza do myślenia i jest głęboko zakorzeniona w historii europejskiego modernizmu. Twórca ma determinację godną długodystansowca eksplorującego trudne i głębokie pokłady myślowe”. / Profesor Richard Demarco*

*Richard Demarco – szkocki artysta współczesny i promotor sztuki, założyciel Traverse Theatre, Richard Demarco Gallery, Demarco European Art Foundation, wieloletni promotor artystów polskich – m.in. Tadeusza Kantora i grupy Cricot 2, Jerzego Nowosielskiego, Henryka Stażewskiego, Stanisława Fijałkowskiego, Ireneusza Pierzgalskiego, Romana Opałki, Józefa Robakowskiego, ale i Josepha Beuysa, Jimmy’ego Boyle`a, Mariny Abramovic. Jest on również twórcą słynnego na świecie edynburskiego Festiwalu Fringe. Odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis, doktoratem honoris causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i licznych uniwersytetów europejskich i amerykańskich, laureat nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

More information on the artwork available

Bądź na bieżąco ze sztuką Czajkowskiego, wystawami, nowościami i wydarzeniami.

    Zapisując się wyrażam zgodę na Politykę Prywatności.